Her Sinemada Bir Cimcoz Sesi

1960’lı yıllarda yükselişe geçen Türk sinemasında bütün filmlere dublaj yapılıyor, dönemin starları iyi seslerin kendilerini seslendirmeleri için gayret gösteriyorlardı.

Bir aralar yerli kadın oyuncuların büyük çoğunluğu Adalet Cimcoz’un sesiyle beyaz perdede boy gösterirdi; Sezer Sezin, Neriman Köksal, Zeynep Sırmalı, Ayfer Feray, Türkan Şoray ilk akla gelen isimler. Ünlü “N’olamaz” ve “n’ayır”ların yaratıcısı Hayri Esen de bu dönemin unutulmaz isimlerinden. Şöyle kısa bir liste yapmaya kalkarsak Abdurrahman Palay, Sadettin Erbil, Osman Alyanak, Toron Karacaoğlu, Agah Hün, Kâmuran Usluer, Kâmran Yüce, Mücap Ofluoğlu (Öztürk Serengil’in ünlü yeşşee’leri ona aitti) Saltuk Kaplangı, Cüneyt Türel, Pekcan Koşar; kadınlardan Jeyah Mahfi Ayral, Nevin Akkaya, Saime Arcıman, Sacide Keskin, Nedret Güvenç, Tijen Par, Altan Karındaş ilk yer vereceğimiz isimler olur.


Dublajın sonraki yılları da en az başlangıç yılları kadar ilginç bir öykü. Dublaj, tiyatro sanatçılarımızın hâlâ önemli bir gelir kaynağı meselâ… Sinemadan sonra devreye giren televizyon, video ve reklam dublajcılığı ise işin bir başka bir yönü. Biz isterseniz konuya bir nokta koyalım. Dublajın eski günlerinde kalalım…

Gökhan Akçura
25 Kasım 2006